Bollinger Bantları Ne İşe Yarar?

Kategori: Forex Teknik Analiz / 4 Mayıs 2015

Bollinger Bantları Ne İşe Yarar?John Bollinger bantları olarak da bilinen bu gösterge uzun süredir kullanılmaktadır. Eskiden sadece grafik üzerine eklenebilirken, şu anda indikatör olarak çeşitli sistemlerde filtreleme sistemi oluşturmak içinde denemeler yapılmaktadır. 1980’lerden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü finansal piyasalardaki değişimleri, hızları ölçmek biraz da gelecekte neler olabileceğini öngörmek için kullanılan bu teknik analiz aracını gelin daha yakından tanıyalım.

Bollinger Bantları ile Neyi Bulabiliriz?

Bantlar sayesinde trend başlangıç aşamasını, trendin yönünün nereye doğru güç kazandığını, fiyatların hedeflerinin ortalama olarak nerelerde yer aldığını, fiyat sıkılaşması, hacmin artması ve tepe, dip noktalarına ait özel bilgileri elde edebilirsiniz. Hareketli ortalama mantığı ile hazırlanmıştır ve periyotları istediğiniz gibi değiştirip, sisteminizi özelleştirebiliyorsunuz. Bollinger Bantlarının Kullanımı hakkında bilgileri buradan alabilirsiniz.

Standart Bilgiler

İndikatörde 3 çizgi vardır alt, orta ve üst olmak üzere girdi periyodundaki rakama göre çizgiler belirlenir. 20 günlük basit ortalama standart ayarlarıdır, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Grafiğin zaman periyodu ne kadar artarsa, bantlardaki hassaslık daha ön plana çıkacaktır. Alt ve üst kısımdaki bantlar 20’lik girdi ayarının her iki yöne sapma açısından değerini belirtir. Bu çizgilere yaklaşan çizgilerde geri dönüşler ortaya çıkabilir ve kırdığı zaman yükselişler hızlanabilir.

Nasıl Yorumlanır?

Bantların daralması yön konusunda kararsızlık anlamına gelir ve sıkışma eğiliminde olan fiyatlar bir süre sonra sıçrama şeklinde yapı içerisine girebilir. Üst çizginin geçmesi boğa trendi başlangıcı olabileceği gibi bu bölgelerde artık yükseliş iyice güçlenmiş demektir. Tam tersi, en alttaki çizgiye yaklaşıp, burayı kırması sert düşüşlerin devam edebileceği ve yatırım aracının baskı altında olduğunu gösterir. Ortadaki çizgi ile alt bant arasında kalması baskı, orta ile üst bant arasında yükseliş ihtimali biraz daha fazla olabilir.

Fiyatların kanal dışına çıkması durumunda, bir süre sonra denge yerine oturacak ve tekrar kanal içine geleceği varsayılır. Fakat tek başına bu çizgilerden hareketle “düşüş bitti, almalıyım” gibi algı içerisinde olmamanızı öneririz. Sonuçta buda bir indikatör ve diğer faktörleri ele almaz. Mum çubuğu kapanışlarına bakacak olursa üst banda yakın kapanış olması yükseliş ihtimali, alt banda yakın olması düşüş faktörünü dikkate almamızı sağlamalıdır.

Genelde hareketi alt banda gelince oraya değmesi, orta kısma gelip biraz geri çekilmesi ve burayı kırıp ilk hedefinin üst bant olması şeklinde yorumlanabilir. Bu şekilde bir fırsat yakaladığınızda zaten önemli bir kar miktarını da elde etmişsiniz demektir. Ne zaman üst bandın da üzerine çıkarsa yükselişler bir hayli hızlanabilir. Yalnız spekülatif hareketlerde en çok bant üzerine taşması sırasında çıkar ve insanlar bu aşamalarda “daha fazla çıkar mı” sorusu aklına gelir ve almaya başladıkça, büyük yatırımcı açığa satabilir, onları tuzağa düşürebilir. Bu nedenle alt banda yakın almak, üst ya da orta banda yakın satmak ne kadar değerliyse, aynı formatta yeni bir hareket oluşana kadar farklı senetleri takibe almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir