Ekonomik Büyümenin Piyasalara Etkisi

Kategori: Forex Temel Analiz / 7 Nisan 2015

Ekonomik Büyümenin Piyasalara EtkisiEkonomik büyümenin temelleri iktisatçılar tarafından her zaman takip edilir ve bir kural gibi hatalar ve yapılan yanlışlar hızlıca bulunabilir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para politikalarına ilişkin görevli mercii Merkez Bankalarının iktidar ile birlikte üzerinde durması gereken bir konudur.

Özellikle son birkaç yıldır Amerika, Japonya ve Çin gibi dünyanın büyük ekonomilerinde meydana gelen sorunlar nedeniyle tüm piyasalar etkilendi diyebiliriz. Özellikle Amerikan ekonomisinde meydana gelen iyileşme ve FED’in para politikaları nedeniyle, tüm dünyada ve yatırım araçlarında dalgalanmalar meydana geldi.

Ekonomik Büyümenin Tanımı

Mal ve hizmet üretim kapasitesindeki artış ekonomik büyümeye bir örnektir. Bir ülkede eğer ekonomik anlamda kişi başına GDP’sinin artarak devam etmesi anlamına da gelmektedir. Ortalama ve yıllık büyüme hızı, bir ülkedeki ne derece işlerin iyi ya da kötü olduğunun anlaşılması açısından hesaplamalara dahil edilmektedir. Ortalama büyüme hızına dönecek olursak, belli bir zaman periyodu içerisinde gerçek (reel) GDP’de ne kadar artışın meydana geldiğini ölçmede de etkili bir yöntemdir.

Üretim imkânları eğrisi büyüme hızının ölçülmesinde kullanılan bir diğer taktik olup, bir ülkede şuandaki teknoloji konumu ve üretim oranı maksimum noktasını tespit etmemizi sağlamaktadır. Eğer dışa doğru üretimin kayması oluşuyorsa büyümenin gerçekleştiği varsayılır. Kapasite kullanım oranları, sermaye ve emek stokundaki verimlilik gibi açıklanan veriler dışa kayma eğrisinde kullanılmaktadır.

Bir ülke lideri ekonomik büyümeyi gerçekten ciddiye alıyor ve başarılı olma amacı güdüyorsa eğitim, teknoloji, sermaye artırıcı alt yapılara ilişkin formüller, AR-GE çalışmaları ve üretimin artırılmasına ilişkin tedbirler ve teşvik paketleri oluşturması gereklidir.

Ekonomik Büyümenin Etkileri Nelerdir?

2008 krizine ilişkin örneğimizi yazalım. Mortgage ev kredilerinin patlak verdiği kriz nedeni ile sadece ABD’yi bağlayan bir kaos ortamı olmadı ve tüm dünyada borsalar adeta yerle bir oldu. Sert düşüşler yaşanırken ABD’deki dev yatırım şirketlerinin de iflaslarını açıklaması hayatımızı olumsuz etkiledi ve Avrupa, ABD ve pek çok ülkede büyüme oranları gerileyeceği için ülkemizde de on binlerce insan işten çıkartıldı. Bu aşamalarda ekonomiyi desteklemek amacıyla çeşitli kurtarma paketleri oluşturuldu ve Avrupa’daki durum ABD’den daha kötü durumda olduğu anlaşıldı.

Ülkemizde IMF ile anlaşmak yerine mali açıdan kurtarma paketleri oluşturdu. Ekonomik büyüme bazı ülkelerde yıllık eksili oranlara gelirken ABD, Avrupa’ya göre bu etkileri daha hızlı üzerinden atmayı başardı. Ne zaman parasal genişleme hamlesini ABD durdurdu ve ekonomik takvime ilişkin olumlu haberler geldi dolar güçlenmeye ve uzun süredir gelmediği yerlere ulaşmayı başardı. Ekonomik büyümenin olduğu bir ülkedeki sanayi, ticari, üretim ve ihracat rakamlarında yükseliş görülür. Aslında büyümeyi direk etki eden üretilen mal ve hizmetin paraya dönüştürülmesidir.

Ne zaman tersi olursa daralma ve küçülme faktörleri ön plana çıkar ve şirketlerin iflas haberlerini tıpkı 2008 olduğu gibi görmeye başlarız. Ülkemizde her zaman konuyu ithalat, ihracat kavramları ile bağlamayalım. Turizm ülkesiyiz ve en çok turist çeken şehrimiz İstanbul’dur. Turist sayısında artış ülkeye sıcak para girişine katkı sağlarken cari açığın azalmasına da yardımcı olur. Ülkemizde önemli büyüme oranları görmek istiyorsak pahalı teknolojik ürünlerin ana üretim merkezleri haline gelmeye odaklanmamız gerekli. Bu şekilde sanayi ve yan malzeme üreten binlerce şirket ve on binlerce insana ekmek kapısı açılır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir